Homofobi ve Transfobiye Karşı Olmak (Being Against Homophobia and Transphobia)

Homofobi ve Transfobiye Karşı Olmak

Ayrımcılık kompleks bir kavram olarak içinde farklı katmanları barındırır. Cinsiyet, cinsel kimlik, etnik kimlik, cinsel yönelim, dinsel kimlik kadınların maruz kaldığı ayrımcılığın üst üste eklenen ve iç içe geçen farklı boyutlarıdır. AKL TK homofobi ve transfobiye karşı duran bir yapı olarak, belirli kadın ve erkek modelleri tanımlayan ve bu doğrultuda kalıplar yaratan, bu kalıpların dışında yaşayan bireylere ayrımcılık uygulayan heterosexist sistemin dayatmalarına karşı durmaktadır.

Homofobi ve transfobiye karşı olmak için harekete heterosexist sistemin dayattığı cinsiyet kodlamalar ile mücadele ederek başlayabiliriz. Ancak bu noktada ortak hareket ederken farklı ihtiyaçları da ortak mücadele sırasında yok sayamayız. Lezbiyen bir kadının kimliğinden ve yöneliminden dolayı uğradığı şiddetin transeksüel ya da heteroseksüel bir kadından farklı olduğunu kabul etmeliyiz.

Homofobi ve transfobiye karşı dururken kimi ve neyi hedef alacağımız da önemlidir. Devlet, siyasi sistem, toplumsal yapı gibi ayrımcılığı yaratan ve yeniden üreten yapılar dışında öncelikle bakmamız gereken alan kendi ötekilerimiz ve kendi kendimize yarattığımız ayrımcılıklar olmalıdır. Farkındalığa kendimizden başlayarak ulaşabiliriz.

Ayrımcı söylemlere karşı tüm kadın hareketinin birlikte ses yükseltmesi önemlidir. Sadece LGBTT örgütlerin değil, tüm kadın örgütlerinin bu mücadelede güç birliği yapması ve homofobi ve transfobi ile mücadelenin kadın hareketi için ana akım politikalar arasında yer alması önemlidir.

Sonuçlar ve Çözüm Önerileri

-Medyanın gücünü alıp kamuoyunda farkındalık da yaratmamız önemlidir.

-Kadın politikası içinde homofobi karşıtlığını genele yaymamız grektiğine inanıyoruz.

-Bu konuda örgütsel kaygıları bir kenara bırakıp gerçekten sahip çıkmalıyız. Bulunduğumuz kurumlarda toplumsal cinsiyet eğitimlerine ağırlık verilmesi önemlidir. Kendi kurumlarımızın dilindeki değişimi tetiklemek üzere çalışacağız.

Selma kavaf gibi örneklerde aktif güçbirliği yapmak, harekete geçmek önemlidir. Her alanda bir araya gelip bu tür söylemleri teşhir etmek için çalışmalıyız. Bir transeksüel öldürüldüğünde tepki vermek için sadece Pembe Hayat’ın değil, tüm kadın örgütlerinin orada olması gerekir.

-Kadın lobisinde çıkacak raporlarda ve çalışmalarda konuya sadece kadın hassasiyeti ile yaklaşıp, lezbiyenlerin, transeksüel ve biseksüel kadınların önceliklerinin yer almamasına dikkat etmek gerekli, mümkün olduğunca heteroseksist sisteme karşı olmak gerekli ve LGBT bireylerin öncelikleri de yer almalı, burada da kendi içimizde ayrımcılık yapılmamalı.

-Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimlerinin kamuda, stklarda vs zorunlu olması konusunda çalışmalıyız. Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimini ilköğreetim  seviyesinden itibaren okullarda ders olarak verilmesi bu eğitime homofobi karşıtlığının da eklenmesini talep edebiliriz.

-Şiddete yönelk çalışan kadın örgüleri homofobi ile ilgilenmeliler, bu yönde taleplerimizi iletmeliyiz.

-Kadına yönelik şiddete sunulacak hizmetlerin ihtiyaca yönelik farklılaştırılması, özelleştirilmesi için savunu çalışması yapacağız. Türkiye’de sığınma evlerinin farklı etnik kimliklerin, cinsel yönelimlerin, seks işçilerinin ve hatta göçmenlerin de göz önünde bulundurularak ihtiyaca göre hizmet verebilmesi sağlanmalıdır. Farklı ihtiyaçlara göre düzenlenmiş sığınma evleri oluşturulması için savunu çalışması yapacağız.

-iş hukuku ile değişmesi gereken: Sözleşmeli çalışanlar dezavantajlı. Koruyucu hiç bir yasa yok. Özel sektörde daha kolay çıkartılmak. Ayrımcılıkla mücadele kanun tasarısı iyi bir adım. Bu konuda yasal düzenleme için savunu çalışmaları yapabiliriz, yaptırım yapılması önemli, denetimi de önemli.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s